Training in Overijssel: Vrijwilligers werven voor immaterieel erfgoedgemeenschappen

21 oktober en 4 november

Erfgoedplatform Overijssel en KIEN

Zwolle

Heb jij behoefte aan tips en handvatten bij het werven van nieuwe gezichten voor jouw immaterieel erfgoedgemeenschap? Denk tradities, gebruiken en ambachten, zoals corso- of dorpsfeesten, streektaalverenigingen, midwinterhoornblazen of weven. Bij deze training (opgeknipt in twee bijeenkomsten) ga je samen met een collega aan de slag met het vinden en bereiken van nieuwe gezichten voor jouw team.

Recent onderzoek toont het weer aan: de Overijsselse erfgoedsector leunt in belangrijke mate op vrijwilligers. Toch blijkt het in de praktijk lastig om het aantal vrijwilligers op peil te houden. Vrijwilligersbestanden vergrijzen in rap tempo en nieuwe aanwas blijft achter.

De training

Tijdens de training herontdek je je eigen organisatie door de ogen van potentiële vrijwilligers en leer je hoe je kunt toewerken naar een divers vrijwilligersbestand.

Tijdgebrek, uiteenlopende ambities of onverwachte drempels kunnen ervoor zorgen dat potentiële vrijwilligers niet binnenkomen of vroegtijdig vertrekken. In de training gebruiken we principes uit onder meer de gedragspsychologie om hier oplossingen voor te vinden.

De training wordt verzorgd door erfgoedparticipatiecoaches Marjanne Foppen en Anne Zwaferink van het Erfgoedplatform Overijssel

Drie stappen

Bij de training staan drie stappen centraal:

  1. Behoeften in kaart brengen
  2. Naar binnen kijken
  3. Concreet stappen zetten

Programma

De training bestaat uit twee bijeenkomsten. Beide bijeenkomsten vinden zoals het er nu naar uitziet plaats in het Huis van de Leefomgeving, Aan de Stadsmuur 79-83, 8011 VD Zwolle. Let op: deze locatie is nog flexibel, mocht er veel animo zijn uit een specifieke regio, dan kunnen we de cursuslocatie nog aanpassen.

– Bijeenkomst 1 Kijken naar je eigen organisatie: dinsdag 20 oktober 2026
– Bijeenkomst 2 Waar vind je vrijwilligers en hoe? dinsdag 17 november 2026

Doelen

Na afloop van de training heb je:

  • Kennis in huis om op een andere manier te kijken naar de eigen organisatie en vrijwilligerswerk.
  • Handvatten om andere groepen mensen aan te spreken en te enthousiasmeren voor vrijwilligerswerk;
  • Inzicht in welke factoren ervoor zorgen dat potentiële vrijwilligers afhaken of juist overtuigd raken;
  • Een concrete, uitnodigende vacaturetekst die je direct kunt inzetten om nieuwe vrijwilligers te werven;
  • Antwoord op de vraag: Hoe zorg ik dat mijn eigen organisatie(cultuur) aantrekkelijk is voor nieuwe vrijwilligers?
  • Ideeën om verder aan de slag te gaan met het werven van vrijwilligers

Voor wie?

Deze training is bedoeld voor Overijsselse leden van immaterieel erfgoedgemeenschappen. Werk jij mee aan het levend houden van tradities, gebruiken of ambachten? Dan is deze training voor jou. Ook als lid uit een andere regio ben je van harte welkom om deel te nemen!

Aanmelden

Via de website van Erfgoedplatform Overijssel.
We raden aan dat je met minimaal twee personen van dezelfde organisatie aanwezig bent, waarvan minimaal één verantwoordelijk is voor vrijwilligersbeleid en/of -coördinatie.